Obraz – jak go uwydatnić

Obraz - jak go uwydatnić

Każdy z pewnością zauważył to, że gdy wchodzi się do niektórych pomieszczeń, znajdujące się w nich obrazy abstrakcyjne od razu przyciągają wzrok, albo też wręcz przeciwne. Jak to się dzieje, że podobny rodzaj sztuki może od razu zwrócić uwagę, albo i zostać przez nas wręcz przeoczony?

Chodzi o jego format, kolorystykę, autora, a może obramowanie bądź też jego brak? Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, co takie ma wpływ na to, że dany obraz abstrakcyjny jest widoczny, albo też nie. 

Przemyślane oświetlenie to podstawa 

Z różnego rodzaju artystycznymi dekoracjami należy postępować podobnie jak z innymi ozdobami. Zanim wybierze się konkretne obrazy abstrakcyjne należy w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, gdzie tak właściwie one zawisną. Miejsce to powinno być przede wszystkim widne (biorąc pod uwagę naturalne, jak i sztuczne światło).

Nikt nie zwróci uwagi na skryty gdzieś w rogu obraz, który ponadto jest ledwo widoczny. Powinien on dumnie prezentować się na ścianie. Wiele osób, z myślą o nim, podświetla swoje dzieła, które nawet po zmroku, przy wyłączonym głównym świetle, prezentują się zjawiskowo. 

Symetria – każdy do niej dąży 

Łatwo jest zapomnieć o tym, że obrazy abstrakcyjne powinny współgrać z danym wnętrzem, a nie na odwrót, gdyż może przynieść to rezultat odwrotny do tego, który został zamierzony. Aby nie pobłądzić w projektowaniu warto jest postawić na zawsze sprawdzającą się symetrię. Każda ozdoba, która jest umiejętnie w nią wpisana, za każdym razem przyciągnie wzrok.

Abstrakcyjne obrazy dobrze powiesić zatem na środku ściany, pośrodku np. długości kanapy, czy też między oknami. Jest to sprawdzony sposób, a potwierdzeniem tego jest ludzkie oko, które postrzega takie ustawienia jako atrakcyjne.