Czy uzależnienia można wyleczyć?

Czy uzależnienia można wyleczyć?

Silna potrzeba wykonywania pewnych czynności lub zażywania pewnych substancji: taka jest definicja uzależnienia. Definicja ta jest bardzo pojemna. Mówiąc o uzależnieniach nie wymienia się tylko alkoholików, lekomanów czy narkomanów. Można uzależnić się również od hazardu albo seksu. Dzisiaj do ośrodek leczenia uzależnień trafiają także osoby, które uzależnione są od internetu, gier komputerowych albo od korzystania z telefonów komórkowych.

Ośrodek leczenia uzależnień: czy każde uzależnienie da się wyleczyć?

Ośrodek leczenia uzależnień zajmuje się terapią uzależnień nie tylko fizycznych, ale także tych natury psychicznej. Czy leczenie okaże się skuteczne? To często zadawane pytanie przez osoby, które zdecydowały się na terapię w ośrodek leczenia uzależnień. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O tym, czy terapia się powiedzie decyduje bardzo wiele czynników. Najważniejszym z nich jest silna motywacja osoby uzależnionej. Jeśli motywacji tej brakuje, jeśli decyzja o leczeniu nie była samodzielna, proces wychodzenia z uzależnienia może zakończyć się fiaskiem.

Ośrodek leczenia uzależnień: na czym polega terapia?

Decydując się na podjęcie leczenia osoby uzależnione powinny mieć świadomość, że jest to proces, który trwa bardzo długo. Podstawowa terapia trwa cztery tygodnie. Są osoby, dla których jest to wystarczająco długi okres, są jednak i takie, które w ośrodku muszą zostać o wiele dłużej. Pacjenci biorą udział w indywidualnych i grupowych sesjach terapeutycznych. Anonimowość, dyskrecja i wsparcie dla rodzin: na to można liczyć w ośrodku.