Garść informacji o szafach sterowniczych

Garść informacji o szafach sterowniczych

W różnych rodzajach systemów automatyki niezbędne są szafy sterownicze. Dzięki nim możliwe jest uporządkowanie skomplikowanej i bardzo różnej aparatury. Szafy sterownicze umożliwiają uporządkowanie urządzeń elektrycznych, elektronicznych czy elektromechanicznych. Dzięki nim wszystkie elementy, które wykorzystywane są do kontrolowania pracy maszyn i urządzeń mogą znaleźć się w jednym miejscu. Dodatkowo chronią one te elementy przed dostępem osób nieuprawnionych, zwiększają bezpieczeństwo. Zapewniają także ochronę tym elementom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Kryteria wyboru szafy sterowniczej

Do produkcji szaf sterowniczych wykorzystywane są bardzo różne materiały. Najczęściej jednak na rynku spotkać można szafy sterownicze wykonane z metalu. Bardzo dużo szaf sterowniczych wykonanych jest także z tworzywa sztucznego. Bez względu na rodzaj materiału użytego do wykonania szafy, gotowa powinna być odporna na uszkodzenia i bardzo szczelna. Dostęp osobom nieuprawnionym do znajdującej się w niej aparatury powinno uniemożliwiać dobre zamknięcie.

Jaką szafę sterowniczą wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne modele szaf sterowniczych. Mogą różnić się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale także wielkością. Do wyboru są szafy sterownicze stojące oraz takie, które mogą zostać zawieszone na ścianie. Najprostszym zamknięciem szaf sterowniczych jest kłódka. Można jednak kupić szafy, które wyposażone został w zamek szyfrowy. We wnętrzu szafy musi panować odpowiednia temperatura.