Obraz na ścianie z ramą czy bez?

Obraz na ścianie z ramą czy bez?

Bardzo dużo osób, decydujących się na obrazy abstrakcyjne, wybiera je z myślą o swoich nowoczesnych salonach, pokojach, a także biurach. Zjawiskowo prezentują się one w przestronnych pomieszczeniach, zwłaszcza na dużych formatach, jak i na tych mniejszych – w tym przypadku stawia się na kilka mniejszych dzieł, tworząc przyciągającą wzrok galerię.

Malarstwo abstrakcyjne to niepodważalnie próba uchwycenia rzeczywistości i emocji w sposób indywidualny, pomijając często przy tym rozpoznawalne kształty. Nic więc dziwnego, że zyskuje ono coraz więcej fanów. Warto jednak je oprawiać? 

Ramy – jakie kryją zalety 

Na rynku można kupić wiele rodzajów ram, dzięki czemu można mieć pewność, że swoim designem wpasują się w otoczenie. Obrazy abstrakcyjne prezentują się w nich okazale, a z pewnością wizualnie są większe.

Ponadto oprawa tej ściennej dekoracji nadaje jej nutkę klasycznego wyglądu, dlatego też z abstrakcji na płótnie nie muszą rezygnować właściciele bardziej tradycyjnych wnętrz. 

Wady – trzeba zawsze mieć je na uwadze

Obrazy abstrakcyjne mają nieprzewidywalne wzory, które mogłoby się wydawać, że nie są niczym ograniczone – nawet krawędziami półta. Taki odbiór sztuki zawdzięcza jej ogromną popularność. Niestety w wielu przypadkach rama, nawet najbardziej starannie dobrana, jest w stanie zepsuć ten efekt.

Można również często spotkać się z opiniami, że w pewnym stopniu zaburza ona wygląd całości i niepotrzebnie skupia na sobie wzrok odbiorcy. Dlatego między innymi nowoczesne malarstwo abstrakcyjne wieszane jest w muzeach oraz w domach i biurach bez dodatkowych ram.