Wóz satelitarny: do wysokiej jakości transmisji

Wóz satelitarny: do wysokiej jakości transmisji

Okazji, które cieszą się ogromnym zainteresowanie wielu osób jest mnóstwo. Relacje z tych wydarzeń gromadzą przed odbiornikami telewizyjnymi ogromne rzesze widzów. Większość (jeśli nie wszystkie) tych wydarzeń transmitowana jest na żywo. Realizację transmisji umożliwiają specjalne wozy reporterskie. 

Historia wozów satelitarnych w Polsce

Specjalne pojazdy do transmisji radiowych i telewizyjnych na bazie samochodu dostawczego lub terenowego w Polsce zaczęto wykorzystywać po raz pierwszy w latach 60. Profesjonalne wozy transmisyjne nie były w tym czasie w naszym kraju produkowane, nie można też było sprowadzić ich z zagranicy. W efekcie zbudowaliśmy własny samochód transmisyjny. Jego bazą była Skoda 706 RTO. Pierwszy, polski wóz transmisyjny na bazie Skody nosił nazwę „Mielec”. Taką nazwę nosiło także kolejnych 29 wozów transmisyjnych. 

Współczesne wozy transmisyjne

Aż do końca lat 90. minionego wieku wozy reporterskie bazowały na przekazie radiowym. Dzisiaj do transmisji na żywo wykorzystywany jest przekaz satelitarny. W związku z tym pojawiły się nowe wozy transmisyjne: wozy satelitarne. Wozy satelitarne umożliwiają realizowanie nie tylko bardzo wysokiej jakości transmisji telewizyjnych, ale także internetowych. Na potrzeby transmisji na żywo, czyli na wozy satelitarne reporterskie adaptuje się włoskie samochodu dostawcze marki Iveco. Iveco Daily to model, który spisuje się w tej roli świetnie. Bogate wyposażenie wozu umożliwia realizację transmisji z doskonałej jakości dźwiękiem i obrazem.